8 Haziran 2020 Pazartesi

mutluluk.

Beni delirmekten alıkoyan ne bilmiyorum; hangi zamanlar deliliğe böyle yaklaştığımı da..
Kötü bir kabustan uyanıp neyse ki rüyaymış diye düşündüğün anda, başka bir kabusun içinde olduğunu fark etmek gibi hayat. Bütün soruların cevabını bulup, tekrar tekrar unutmak. Uyandıktan sonra rüyanın hafızandan silinişine karşı koyamamak gibi. Yakalamaya çalıştıkça daha da hızlı silikleşmesi her şeyin.

Hep söylediğim gibi, dönüp dolaşıp başladığım yere geliyorum. Sonsuz bir çembere hapsolmuş Ouroboros'um. 

Bizi biz yapan, hatırladıklarımız değil; unuttuklarımız aslında. Hatırladıklarımız sadece alışkanlıktan ibaret. Yolun dışına çıkmadan hep aynı patikalar üzerinde yürüyerek şekillendirdiğimiz alışkanlıklar. Üzerinde düşünmeden. Üzerinde uzun uzun düşünmek zorunda kaldıklarımız yolun dışındakiler oysa. İnsan her gün yürüdüğü yolun rengini hatırlamaz. Gökkuşağı yolun dışındadır. Rutinden farklı olan çalıştırır beynimizi, geri kalan hayat otonom yaşanır. 

Biliyorum ki insan, içine saplandığı bok çukurunu fark etmemek için böylesine telaşlı. Durup bir ardına baksa; yolda bulduklarını, yitirdiklerini, kovduklarını ya da kopmak zorunda olduklarını hatırlasa o bok çukurunun dibine batacak. Durursa batar diye böyle bir yere yetişirmiş gibi hızlı ve büyük adımlar atması. Bu ben miyim diye sormaya cesareti olmadığı için kendisine yüklenen her sıfatı sırtlanışı. 

İnsanın kendisine ne istediğini sorması, cevabı arama gerekliliği doğurur. Belki de hayatı boyunca hiç bulamayacağı bir cevabı arama işkencesi. Bu yüzden kendisiyle sohbet etme eylemini uzun süre önce unutmuştur insanoğlu. Çünkü üzerinde düşünmediğin sürece, sıradan hayat sorunlarıyla yaşayıp giden kör bir topalsın. Varoluşunu sorgulamaksa her yiğidin harcı değil. Mutluymuş gibi yapmak, mutlu olmaktan daha kolay. Ve insanlar, bir süre sonra kendi yalanlarına alet olup gerçekten mutlu olduklarını sanma konusunda çok başarılılar. Sorunlarla yüzleşirsen, onları çözmen gerekir; bu yüzden yokmuş gibi yapmak daha kolay. Kolaya kaçmayı seven, bir dünya dolusu insan. Ve ben bu insanlar arasında uzak bir gezegenden gelmiş yabancı gibiyim.

Belki de mutluluk budur. Ben mutlu olmayı bilmiyorumdur sadece.