13 Kasım 2014 Perşembe

Terk edilen kadının yapması ve yapmaması gerekenler:

1. Öncelikle ayrılığı kabul et. "Artık bitti, bundan sonrası olmayacak" diye düşün ve önüne bak. Tabii ki bunu ilk başlarda yapmak çok zor. İnsanın içinde hep "belki geri döner" ümidi oluyor. Sana acı ama gerçek bir şey söyleyeyim; dönmeyecek! Dönerse bu bir istisnadır. Ama gitmeyi tercih etmiş bir adamın aklının başına gelip de geri dönme ihtimali, denizde köpekbalığı saldırısına uğrama ihtimalinle aynıdır. Hem dönse bile, hatırlasana bir kere denedin olmadı işte; neyi zorluyorsun? "Değişir belki" diye düşünüyorsun ama inan bu da yok sayılabilecek kadar düşük bir ihtimal.

2. Gün içerisinde 2378 kez adamın facebook, twitter, instagram profillerine bakıp durma. Whatsapp'ta son online olduğu saati on dakikada bir kontrol etme. Biliyorum yapıyorsun, ama yapma işte. Hatta mümkünse sil her yerden. Acını sürekli tazeliyorsun.

3. Telefonunu, facebook mesajlarını, e-mail'lerini dakka başı kontrol etme. Her seferinde yeniden hayal kırıklığına uğruyorsun. Sana ulaşmak isteyen adam ne yapar eder ulaşır zaten. Mesaj atmış bile olsa bunu anında görmek ya da 3 saat sonra görmek sana bir şey kazandırmayacak ya da kaybettirmeyecek. Sen mesajlarını her kontrol ettiğinde, ve hiçbir mesaj olmadığını gördüğünde defalarca kez aynı hayal kırıklığını yaşıyorsun. Yapma bunu kendine.

4. Hüzünlü şarkılar dinleme. Arabeske falan hele hiç düşme. Mutsuz olduğun için bütün ayrılık şarkıları senin için yazılmış gibi hissedeceksin. Acını daha da katmerleyeceksin. Daha neşeli şarkılar dinlemeye çalış, hatta bir süre hiç müzik dinleme. Biliyorum Sezen Aksu açıp ağlamak istiyorsun ama inan ağladığında daha iyi hissetmeyeceksin.

5. Zor olduğunu biliyorum ama kendini başka şeylerle oyalamaya çalış. Böyle durumlarda filmlere ya da kitaplara konsantre olmak çok zordur ama zorla kendini. Elini meşgul edecek işler de sana kendini iyi hissettirecektir. Beynini meşgul edecek bir şeyler bul ve ayrılığı düşünmemeye çalış. Eğer üzerinde sürekli düşünürsen, acın katlanılamaz boyutlara ulaşacak. Kafandan kov bütün düşünceleri.

6. Ağlama! "Ağla rahatlarsın" diyenlere kulak asma. Çok ağlamayı istiyorsan bir kez otur ağlayabildiğin kadar ağla, ama sonra ağlama. Ağlamak stres hormonlarını tetikler ve daha çok mutsuz olmana neden olur. Gülmek için zorla kendini. Budist rahiplerin her gün yaptıkları gülümseme meditasyonu vardır. Oturup sadece gülümserler. Çünkü beyin gerçekten gülümseyip gülümsemediğini anlayamaz ve bir süre zorla da olsa gülümsediğin zaman gerçekten gülümsemeye başlarsın. Gülümsemek mutluluk hormonlarını harekete geçirir. Biliyorum zor; ama hiçbir şeyin kolay olacağını söylemedim zaten.

7. Depresyona girip de kendini yemeğe verme ya da hiçbir şey yememezlik etme. Mutsuzken yemek yemeyi kesersen emin ol ki, birkaç gün içerisinde bünyen iflas eder ve hasta olursun. Denedim, biliyorum. Yapma. Çok fazla yemek yersen de alacağın kilolar yüzünden mutsuzluğuna bir yenisini daha eklemiş olacaksın. Normalde nasıl yiyorsan aynı şekilde yemeye çalış. İştahın yoksa da yemek zorunda olduğunu hatırlat kendine. Salma kendini. Hiçbir acı baki değildir. Sadece sabırlı ol.

8. Biliyorum, hiç geçmeyecek gibi; kalbin sıkışıyor, canın yanıyor. Hepsini biliyorum. Ama inan ki geçiyor. Üstelik nasıl geçtiğini bile anlamıyorsun. Zamanla iyileşiyorsun. Şöyle düşün, bu acıyı atlatırsan; bir sonrakinde daha az panikleyeceksin. Her seferinde daha hazırlıklı olacaksın. Geçtiğini görünce, daha az korkacaksın acılardan. Öldürmeyen şey güçlendirir, unutma.

9. Yeni biten bir ilişkinin hemen ardından kendini bir başkasının kollarına atma. Bu ilişkin %99.9 yanlış tercih olacaktır. Duygusal bir boşluk yaşadığın için, normalde hiç etkilenmeyeceğin adamlardan bile etkilenebilirsin. Ya da belki hırsından dolayı fark etmesen de bilinçaltında intikam almak istediğin için yeni birini hayatına sokmak isteyebilirsin. Yapma sakın! Çivi çiviyi söker ama o bir çivi değil. Bu hem seni, hem de hayatına giren yeni erkeği üzmekten başka bir işe yaramaz. Orospu çocuğunun biri senin canını yaktı diye, bunun acısını çıkarmak için hiçbir günahı olmayan bir adamı harcama; yazıktır.

10. Son olarak yine ilk maddeye dönüyorum; ayrılığı kabullen. Bitti artık işte. Geri dönmesini bekleme. Dönse de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sakin kalmaya çalış. Sabırlı ol. Bütün acılar zamanla hafifler. Bir süre dişini sıkman gerekiyor sadece. Alışacaksın!

Ne demiş Marilyn Monroe; "Bezen iyi şeyler biter ki, daha iyileri başlayabilsin."
Umudunu kaybetme.